Enes Karić

HAFIZ MAHMUD TRALJIĆ - tradicionalni bosanski alim

I.

Sarajevo i Bosna i Hercegovina su 30. decembra 2002. godine ispratili na Onaj svijet hafiza Mahmud-ef. Traljića (1918 – 2002), jednog od najsnažnijih ulemanskih likova tradicionalne BiH u drugoj polovini XX stoljeća. Mahmud-ef. Traljić, hafiz, profesor Gazi Husrev-begove medrese i Fakulteta islamskih nauka, historičar kulture, bibliograf, bibliotekar, hroničar, autor više knjiga i na desetke tekstova.., čovjek je koji je u svojoj karijeri najljepše spajao široka tradicionalna znanja iz islamskih disciplina i njihovu plodnu zakorijenjenost u bosanskoj zavičajnosti.

Prema brojnim podacima i nekrolozima objavljenim nakon 2002. godine,1 Mahmud Traljić je rođen 28. aprila 1918. godine u Sarajevu (tadašnji srez Sarajevski, a banovina Drinska). Ocu mu je bilo ime Muhamed, a majci Senija (djevojačko prezime Musakadić).2 Porodično predanje o tome da Traljićevi preci vode porijeklo iz Dalmacije (te da su se, navodno, doselili u XVII stoljeću u Sarajevo) nije moguće utvrditi bez valjanih dokumenata. Na Vratniku je pohađao i završio osnovnu školu, a mekteb pohađa u Mektebu Ahmed-age Hende. Hfz. Traljić je često navodio da mu je u tom mektebu muallim bio Mustafa ef. Varešanović.

Potom je uslijedilo školovanje u Gazi Husrev-begovoj medresi, gdje je u četvrtom razredu (i u svojoj četrnaestoj godini) završio hifz.3 Prema obilju podataka vidi se da je hfz. Traljić završio Gazi Husrev-begovu medresu (osam godina školovanja) u akademskoj 1939/1940. godini. Sredinom juna 1940. godine hfz. Traljić je polagao jednu vrstu mature (tzv. “viši tečajni ispit“ ili “ispit zrelosti“).

Hafiz Mahmud-ef. Traljić je jedan od svršenika sarajevske Više islamske šerijatsko-teološke škole čiju je diplomu ponio 1944. godine (pripadao je šestoj generaciji vištovaca). Ta je visoka škola bila u rangu islamskog fakulteta koji je u muslimanskom narodu ostao u lijepoj uspomeni i bio poznat kao VIŠT (radio u periodu 19351945. godine). Ovo autentično bosansko islamsko učilište posebno je doprinijelo da je hafiz Mahmud-ef. Traljić pripadao generaciji bošnjačkih muslimanskih intelektualaca koja je brižljivo bdjela nad susretom islamske univerzalnosti i bosanske posebnosti.

Naučivši Kur’an napamet još za rane mladosti, hafiz Mahmud-ef. Traljić je u svoje intelektualno i ulemansko stasanje vjerodostojno impregnirao temeljit interes za kulturnu povijest islama u Bosni i Hercegovini.4

Kao mladi profesor islamskih nauka radio je u Gazi Husrev-begovoj ženskoj medresi (1944-1947). Godine 1947. komunističke vlasti uhapsile su ga kao i brojne tadašnje istaknute alime. U zatvoru je, ni kriv ni dužan, ostao deset godina. U periodu 1957-1984., hafiz Mahmud-ef. Traljić radio je kao bibliotekar u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci u Sarajevu. Na Fakultetu islamskih nauka potkraj dvadesetog stoljeća predavao je discipline iz kiraeta na postdiplomskom studiju.

Hafiz Mahmud-ef. Traljić je bio autentični poznavalac bosanskohercegovačke muslimanske i islamske kulturne povijesti. Znan, vedar, prijatan, komunikativan, sa karakterističnom francuskom kapom na glavi i odjeven otmjenim odijelom, ovaj hafiz znao je hiljade i hiljade tačnih i istinitih podataka o bosanskim i hercegovačkim islamskim običajima i institucijama, ljudima i ćudima, časopisima i rukopisima, knjigama i idejama, krugovima i dersovima. Pripovijedao je karakterističnim, starim sarajevskim ulemanskim govorom, a tekstove pisao kao najškolovaniji evropski strukturalist.5

II.

Hafiz Mahmud-ef. Traljić je bio čovjek vezan za knjige i Gazi Husrev-begovu biblioteku, za Gazi Husrev-begovu medresu i za brojne džamije.6 Prateći njegovu ulemansku karijeru, vidimo da se kratko vrijeme iza diplomiranja na VIŠT-u zaposlio kao bibliotekar u Gazi Husrev-begovoj biblioteci. U periodu od 1944 do 1947. godine radi u toj instituciji na mjestu tzv. hafizi kutuba. Također, u to vrijeme je bio i honorarni nastavnik u Gazi Husrev-begovoj medresi, te honorarni imam u Sinan Vojvoda Hatun džamiji na Vratniku. Hfz. Mahmud Traljić je tokom teških godina Drugog svjetskog rata bio iznimno angažiran na humanitarnom radu u Muslimanskom dobrotvornom društvu “Merhamet“. Predano je radio na pomaganju i zbrinjavanju izbjeglica iz istočne Bosne (Foča, Goražde, Čajniče).

I vidi se iz njegova života i rada da je hfz. Mahmud Traljić, naročito u svojim studentskim danima, bio blizak ulemanskom krugu El-Hidaje, kao i ljudima koji su uređivali istoimeni časopis (hadži Mehmed-ef. Handžić, Kasim Dobrača, te mnogi drugi.) Hfz. Mahmud Traljić je bio i sekretar društva El-Hidaje, a slijedeći opredjeljenja i politiku tog tada vrlo utjecajnog ulemanskog kruga, hfz. Mahmud Traljić je 18. oktobra 1941. godine potpisao tzv. Sarajevsku rezoluciju.7 Također, u ovim vremenima je hfz. Traljić postao blizak organizaciji “Mladi muslimani“, a potom postaje i njen član. Tokom sudskih procesa iz 1947. godine, tadašnje revolucionarne i komunističke vlasti u Bosni i Hercegovini osudile su hfz. Mahmuda Traljića na deset godina zatvora.8

Hfz. Traljić je penzioniran 1984. godine, na mjestu bibliotekara Narodne i univerzitetske biblioteke, kad je navršio 65 godina života.

III.

Spisateljski prinosi hfz. Mahmuda Traljića su veliki, on je objavio gotovo dvije stotine i pedeset raznih tekstova, prikaza knjiga (najčešće iz islamske prošlosti i tradicije), nekrologija, tekstove o baštini, djelovanju raznih institucija ili životu znamenitih ličnosti. Gotovo sve što je hfz. Traljić napisao sabire se oko jedne velike teme – kulturne povijesti bosanskohercegovačkih muslimana.9 Svoje brojne radove hfz. Mahmud Traljić je objavljivao u muslimanskim i drugim listovima i časopisima, kao što su: El-Hidaje, Novi Behar, Almanah, Glasnik IVZ u Kraljevini Jugoslaviji i u SFRJ, Glasnik Rijaseta IZ u BiH, Preporod, Zemzem, Šebi Arus, Takvim, Islamska misao, Bibliotekarstvo, Narodna Uzdanica, Bakije, Anali Gazi Husrev-begove biblioteke, kao i u Vijesniku Društva bibliotekara Hrvatske.10

Hfz. Mahmud Traljić objavio je četiri značajne knjige, tri samostalno i jednu u koautorstvu. Prva knjiga koju je objavio je Islam i muslimani u Bosni i Hercegovini11 u saradnji/koautorstvu sa dr. Muhamedom Hadžijahićem i mr. Nijazom Šukrićem. Ima mišljenja da je ovo djelo objavljeno u povodu otvaranja Islamskog teološkog fakulteta u Sarajevu (1977).

Djelo hfz. Traljića Istaknuti Bošnjaci pojavilo se do sada dva puta, u Zagrebu, 1994. godine, kao i u Sarajevu, 1998. godine. Sarajevsko (el-Kalemovo) izdanje je umnogome kompletnije. Hilmo Neimarlija u predgovoru za sarajevsko izdanje kaže: “Zanimljivo je istaknuti da je prvo izdanje knjige Istaknuti Bošnjaci pripremljeno i tiskano u Zagrebu 1994. godine bez izravnog sudioništva autora u njezinom priređivanju. Izdanje je priređeno iz materijala koji je dr. Muhamed Huković ranije sakupio po našim časopisima, a izdavač knjige bila je Međunarodna zajednica za pomoć muslimanima Bosne i Hercegovine. (...) To prvo izdanje, međutim, sadržavalo je tekstove o trideset pet ličnosti, tako da je ovo izdanje, koje uključuje tekstove o još dvadeset ličnosti, više od proširenog drugog izdanja. Znatnim dijelom ono je, dakle, i jedno novo izdanje“.12

Knjiga maloga obima, zapravo brošura,13 pod naslovom Mali podsjetnik značajnih datuma islamske prošlosti Bošnjaka,14 sadrži kratke opise i kratka podsjećanja na nekoliko znamenitih datuma kad su umrli važni ljudi sarajevske i bosanske povijesti. Ova nevelika, ali vrlo sadržajna i dragocjena knjiga, ustrojena je tako što unutar dvanaest mjeseci (januar – decembar) svrstava događaje za koje se hfz. Traljić opredijelio i koji su zaslužili njegovu selekciju.

Hfz. Mahmud Traljić je sam priredio knjigu Iz kulturne historije Bošnjaka, koja se pojavila u Travniku, 1999. godine, a kojom je obilježena i šezdeseta godišnjica njegovog djelovanja. U ovoj knjizi je zadržan jezik ovog bosanskog alima kojim je mislio, govorio i pisao. Nije dozvolio “moderniziranja i standardiziranja“ svog jezika, budući da bi na takav način njegov jezik i misao bili osiromašeni, a svakako bi se izgubila njegova autentičnost i autohtonost. Umjesto sintagme srpsko-hrvatski jezik unesena je terminološka odrednica bosanski, a umjesto odrednice Musliman uneseno je Bošnjak, posebno kada je u pitanju nacionalno određivanje bošnjačkog naroda. Dr. Mehmed Kico je dao vrijedan komentar ove knjige. On u njemu, između ostaloga, kaže:

“Knjiga Iz Kulturne historije Bošnjaka, za razliku od prethodnih, hafiza Mahmuda Traljića predstavlja, kako kao bibliografa i hroničara, tako i kao recentnog autora koji ne piše samo o istaknutim Bošnjacima, već i o bošnjačko-islamskoj periodici s početka 20-og stoljeća do kraja 1945. godine, kao i o znamenitim i značajnim zadužbinama i drugim duhovnim i materijalnim vrijednostima Bošnjaka. Također, ova knjiga na neposredan način govori i o mjestu, značaju i ulozi Kurʼāna u životu bosankohercegovačkih muslimana, kao i o važnim pojavama i značajnim ličnostima koje su u vezi s Kurʼānom kao što su tedžvid, hifz i hafizi, vaz i vaizi, kiraet i karije i dr.

U odnosu na svoje tri prethodne knjige Mahmud Traljić u ovoj ističe značaj tekija i tarikatskih redova, a najizravnije u Foči. Također, on u ovoj knjizi po prvi put šire i konkretnije piše o ranim vezama Sarajeva i Skoplja. Ovi tekstovi na jedinstveni način svjedoče o periodu u kom su pisani budući da su to rijetki zapisi o ovoj vrsti bošnjačko – islamske tradicije iz pera bošnjačkih i drugih autora.“15

Knjige hafiza Mahmuda Traljića, koje su štampane posljednjih nekoliko godina njegova života, Nihad Kreševljaković vrjednuje, kvalifikuje i komparira sa Bašagićevim djelom o Bošnjacima i Bašeskijinim Ljetopisom. Kreševljaković ističe:

“Hvala Bogu da se hafiz odlučio u posljednjih nekoliko godina njegova života (od 1994.), da štampa nekoliko svojih knjiga. U tome je njihova velika vrijednost, koja prije svega ukazuje na veličinu hafiza Traljića koji je prepoznao momenat u kome se odlučio na ovakav napor, a kako bi iza njega ostala djela koja su po svom sadržaju ravna vrijednosti npr. Bašagićevih djela o Bošnjacima ili Bašeskijinog Ljetopisa.16


1 Brojni su tekstovi objavljeni o životu i djelu hfz. Mahmuda Traljića. Usporedi: Ismet Bušatlić, Ugasila se memorija jednog vremena, Hadži hafiz Mahmud efendija Traljić, Preporod, 2003., br. 2/747, str. 27; Sead Halilagić, Merhum hafiz Mahmud efendija Traljić (28.04.1918.-28.12.2002.), Šebi Arus, br. 24/25, Sarajevo, 2006. str. 81-88; Amir M. M. Orman, Crtice iz života hadži hafiz Mahmud efendije Traljića, Šebi Arus, br. 24/25, Sarajevo, 2006., str. 89-92; Nihad M. Kreševljaković, Povodom preseljenja Mahmud-ef. Traljića, Beharistan, časopis za kulturu, dvobroj 10/11, proljeće-ljeto, Kulturni centar pri ambasadi Islamske Republike Iran – Sarajevo, Sarajevo, 2003.

2 Nekoliko podataka o životu hfz. Mahmuda Traljića preuzeli smo iz rukopisa dr. Ferida Dautovića, Hfz. Mahmud Traljićživot i djelo, El-Kalem i Medžlis Islamske zajednice Sarajevo, Sarajevo, 2009. Napominjemo da smo obavili recenziju ovog rukopisa.

3 Traljić je završio hifz pred hafizom Mustafom Mujezinovićem.

4 Praktično, sve knjige hafiza Traljića su iz područja kulturne historije Bošnjaka. Sa Muhamedom Hadžijahićen i Nijazom Šukrićem objavio je djelo Islam i muslimani u Bosni i Hercegovini, a sam je objavio knjige: Iz kulturne historije Bošnjaka, Istaknuti Bošnjaci i Mali podsjetnik značajnijih datuma islamske prošlosti Bošnjaka.

5 Mnogo nas mlađih dugujemo hafizu Traljiću i njegovoj naučnoj nesebičnosti. Neka mu dragi Bog podari Džennet.

6 Hfz. Traljić je od 1969. godine bio hatib u Čokadži hadži Sulejman (Jedileri) džamiji (tzv. “radnička“ džuma). Isto tako, bio je (od 1974. do 1990. godine) imam i hatib za tzv. “radničku“ džumu u Vekil Harč (ili Hadžijskoj) džamiji. Ipak, najduže vremena hfz. Traljić je proveo kao imam u Jahja – pašinoj džamiji u Čurčića mahali (kako smo naveli, od 1974. do 1996. godine). Vrijedno je zabilježiti da je hfz. Traljić bio i hatib u mektebu Gazi Husrev-begove džamije (koja se počela renovirati početkom 1990. godine).

Istaknuta je i uloga hfz. Mahmuda Traljića kao muhaffiza, odnosno mentora pred kojim se po tradicionalnim metodama učio Kurʼān napamet (hifz). Bio je i nazir u Gazi Husrev-begovom vakufu, zatim je obavljao dužnost devrihana, džuzhana i noktadžije u Begovoj džamiji.

7 Rezolucijom, koja je donesena na skupštini El-Hidaje, osuđuju se ustaški progoni i zločini protiv Srba i Jevreja.

8 U ovom procesu bio je osuđen i Kasim ef. Dobrača, sa devet drugih muslimanskih alima i intelektualaca. Hfz. Mahmud Traljić je izišao iz zatvora 1957. godine, a na intervenciju prijatelja, među ostalima i istaknutog akademika Hamdije Kreševljakovića, zaposlio se u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine, gdje je proveo dvadeset i sedam godina. Na tom radnom mjestu hfz. Traljić je obrađivao orijentalne rukopise, raritetne knjige i publikacije, arhivsku građu, itd. Hfz. Traljić je dobro poznavao arapski i turski jezik, služio se njemačkim i perzijskim, a široka znanja iz islamske kulture i civilizacije Bosne i Balkana, kao i poznavanje hifza, omogućili su mu da svoj bibliotekarski posao radi s velikim uspjehom.

9 Cjelovitu bibliografiju radova hfz. Mahmuda Traljića uradio je i objavio Ismet Bušatlić. Vidi: Ismet Bušatlić, Bibliografija radova hafiza Mahmuda Traljica, 19182002.,, Glasnik Rijaseta IZ, br. 34. (godište LXV), Sarajevo, 2003., str. 385395. Ismet Bušatlić je naveo 234 objavljene jedinice.

10 Navod prema rukopisu Ferida Dautovića, Život i djelo hfz. Mahmuda Traljića.

11 U Sarajevu, 1977., godine u izdanju Starješinstva Islamske zajednice u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

12 Hilmo Neimarlija, “Predgovor“ (drugom izdanju) Traljićeve knjige Istaknuti Bošnjaci, Sarajevo, 1998. godine., str. 7.

13 Ismet Bušatlić visoko cijeni ovu publikaciju i kaže: “Za brošuru Mali podsjetnik značajnih datuma islamske prošlosti Bošnjaka, objavljenu 1996. godine u Sarajevu, moglo bi se reći da je kao “naručena“ za sve one kojima ti datumi nešto znače i počesto zatrebaju”. Ismet Bušatlić, Ugasila se memorija jednoga vremena, ibid., str. 27.

14 Usp. izdanje El-Kalema, Sarajevo, 1996. godine.

15 Mehmed Kico, Iz kulturne historije BiH, Predgovor, Travnik, 1999., str. 10.

16 Nihad Kreševljaković, isto, str. 212-13